Dyskretny urok

Jako to tam je, za granicōm, na czeskim Ślōnsku? Je to jeszcze Ślōnsk, abo land, kerymu ôstoło inŏ taki miano? Idzie pedzieć, co to jeszcze sōm ‚my’, abo już jakeś ‚ône’, cudze?

Dyskretny urok ŚląskaKsiōnżka Evy Tvrdej to je głos do takigo rajcowaniŏ. Biere nŏs do Rohova, piytnoście kilometrōw za Racibōrz. Pisza „za”, bo przeca patrza ôd naszyj strōny. Kajś tam je tyn Kraik Hulczyński – jedynŏ pruskŏ tajla Ślōnska, kero sie trefiła Czechōm. Te Prajsko z małōm, ale inkszōm jak reszta Czechōw kulturōm.

Autōrka ôsprawiŏ ô gyszichcie ôd tego placu: ôd nŏjdŏwniyjszych czasōw aże do XXI storoczŏ. Rŏz wlepio kōnski z Rohowskij krōniki, rŏz pisze krōtko ôsprŏwka – jedna, drugŏ, trzecio…

Skŏkajōm scyny i ôbrŏzki, kere skłodajōm sie na cosik, co sie zdŏwŏ dziwnie znane. Znōm te pōmatlanie. Te żywoty ludzi, w kerych prasła srogo gyszichta. To wszysko je blank choby… Toć! Blank choby sam u nŏs.

Jakech sie broł do skłŏdaniŏ ksiōnżki, dostołech paket ze zdjyńciami. Kej żech inŏ ôbŏczył te z kōnskiym pola i kościołym, jużech wiedzioł: musza to mieć na ôbkłŏdce. Po jakiymu? Taki zdjyńcie idzie zrobić kajś kole Pszczyny. Abo za Gliwicami. Możnŏ tyż wele Ôpola. Bele kaj na Ślōnsku. A tak richtik to je zrobiōne tam, we Rohovie. Niby we Czeskij Republice, ale na Ślōnsku, takim samym jak wele Pszczyny, Rybnika abo Toszka. U nŏs.

Znodłech u Tvrdej futer do tego wyforsztelowanego, mitycznego Ślōnska, kery mi sie belōntŏ we gowie. Znodłech kōnsek swojigo placu. Trza bydzie pojechać do prawygo Rohova, bo w tym ze ksiōnżki jezech już trocha choby w dōma.

Eva Tvrda, Dyskretny urok Śląska, Kotórz Mały 2015.
Oschl je patrōnym ôd tej ksiōnżki. Idzie jōm dostać tukej.

Reklamy

Jedna myśl na temat “Dyskretny urok

Ôstŏw kōmyntŏrz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s