Ibōng #1: Liść we stŏwku

Ôbiecowołech ibōngi, tōż leca z piyrszym. „Opisz liść unoszący się na jeziorze. Skup się na liściu, ale z opisu powinniśmy wiedzieć coś o jeziorze”.

Ślecioł do wody i stoł choby Titanic, ze śpicōm wycylowanōm w zmarzniynte niybo. Ino że Titanic gibko sie złōmoł i pultnył do kupy ze wszyjskimi pasażerami, a listek postoł jeszcze trocha, aże prziszeł wiater i go ôbalił. I – blank na ôpy jak ze szumnym szifym – żŏdyn skiż tego niy robiōł larma, bo liścio spŏdało do stŏwka durś a ciōngle, wele strōmōw bōło ôd niygo aże czŏrno. Tego ciepło doś kōnsek ôd brzega i ôstoł leżeć – brōnotny flek na czŏrno-siwym zdrzadle.

Woda fest go chyciła. Ani sie niy zazwyrtoł, jak wiater proł ô jezioro. Ani go niy tyrpło, chociŏż bałwōny pyrskały wele czŏrnych, przepadzitych, utopkowych gałyńzi. Na wieczōr, coby już na zicher nikaj niy uciyk, przibiyły go jeszcze zimne szpyndliki. Bōł fertich. Czekoł już ino, coby sie blank stracić pod śniygiym.

Do tych, co radzi by wiedzieli, skōnd biera te ibōngi: lajstnyłech sie ksiōnżka „Jak napisać scenariusz filmowy?”. Po prŏwdzie niy ma to podryncznik ôd creative writing, ale piyknie tuplikuje prawidła kreacyji świata, bohatyrōw a fabuły. Je sam naprŏwda pōłno fajnych, kōnkretnych doradōw. Tōż ôd tego napoczynōm.

Reklamy

Ôstŏw kōmyntŏrz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s