Gynsi

My, Ślōnzŏki, niy poradzymy sie pogŏdać po naszymu.

Jestżech po Ślōnskim Sznelcugu, trefie, kery mioł być placym do ślōnskij gŏdki.

Żŏdne zaproszyniy, żŏdyn werbōng niy bōł przekłŏdany na polski. Z prof. Kadłubkiym bylimy ugŏdani, że bydymy gŏdać po naszymu, że bōłaby to hipokryzja ôsprawiać po polsku na trefie skiż ślōnskij ksiōnżki.

Nale polski wcis nōm sie i tukej.

Niy ma mie dziwne, że jŏ żech przeskakiwoł na polski. To bōł mōj piyrszy wystymp na binie po ślōnsku, sztres mało wiela mie niy zeżar, kupa sie jeszcze muszã nauczyć. Poradzã tyż spokopić pana profesora, kery ô literaturze (filozofije, etc.) beztydziyń gŏdo po polsku (abo we inkszych – ale przeca niy ślōnskij – gŏdkach).

Nale zdziwiło mie, iże po naszymu niy poradziły gŏdać publicznie goście – Ślōnzŏki, kere wierzã w dōma gŏdajōm bez problymu. Jakoś sie ta gŏdka nōm łōmała, choby zduszōnŏ bez hegemonijŏ polskigŏ, rygiyrujōncego miyndzy cudzymi ludziami.

Możno skiż tego nŏjwiyncyj werci sie kludzić take trefy? Fest potrzebujymy tryningu we gŏdaniu ofyn, do cudzych, po ślōnsku. Trefy, biny – wszyjsko to je sztyjc do ôswojyniŏ (Eli co inkszego robiōm Baraniŏk i Swaczyna do TV Sfera? Abo inksi? To je sroge wkludzaniy gŏdki tam, kaj ji niy bōło!).

Übung macht Meister, pra?

szn1

Fot. Tomek Szklarski, odkryjslaskie.org
Zaś tukej idzie znŏjś relacyjŏ a nagranie trefu.

Reklamy

4 myśli na temat “Gynsi

  1. Zigiwolf, dejcie już pokōj. Niy chca suchać Waszego wajaniŏ na Ojgyna z Pniokōw. Megecie sie być mu niyradzi – mie do tego niy miyszejcie. Tymat je do mie zawarty – inksze kōmyntŏrze ô tym bydã kasowoł.

Ôstŏw kōmyntŏrz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s