Gŏdōmy po ślōnsku

– … i jeszcze kōnsek kołŏcza.
Dziołcha wejrzała tam, kaj jŏ patrzoł, aji zrobiōła trzi kroki, aże jōm sztopło.
Co podać?
Kawałek kołocza, proszę.
Ôna durś stoi i zaglōndŏ tam a sam. Ôroz chapsła jōm za ôkeć drugŏ ekspediyntka, kerŏ prawie prziszła ôd inkszego klijynta, i pociōngła ôd krepli ku kołŏczōm.

Ani żech niy spokopił, iże w cukiernie w Katowicach trza bydzie przekłŏdać „kołŏcz” na ciasto z jabłkami (a możnŏ placek z jabłkami? Abo jabłecznik? Naprŏwdã niy wiym!). I to niy skiż tego, co bych bōł festelnym Ślōnzŏkiym, kery gŏdŏ po naszymu durś i ze wszyjskimi – Ślōnzŏkami a Polŏkami. Przeca kołŏcz to je kołŏcz, po ślōnsku i po polsku, pra?

Tōż żech sie dowiedzioł, że niy. A ôna, borŏka, trefiła na istnego mie… Tela my se pogŏdali.

 ***

Ôsprŏwiōm ô tymu skuli akcje „Gŏdōmy po ślōnsku”, kero prawie terŏzki sztartuje. Rozchodzi sie w nij ô to, coby urzyndniki, geszefciŏrze i inksi, jak ino poradzōm po ślōnsku, dowali ô tym znać bez mało tabulka abo abcybilder tam, kaj robiōm. Wszyjsko na to, coby niy bōło już nŏm gańba gŏdać, a gŏdka prziszła nazod ku przestrzyni publicznyj. Akcjŏ narychtowały ôrganizacyje Fundacja Silesia, Pro Loquela Silesiana i porã inkszych. A muster takigo abcybildra idzie sie sŏmymu ściōngnyć samstōnd.

Rŏdech tymu niysamŏwicie! To je blank choby fto usłyszoł moje „Niy mŏm się z kim pogŏdać…” i ekstra do mie złōnaczył takŏ akcjã. Fest kibicujã, coby to chyciło.

Reklamy

2 myśli na temat “Gŏdōmy po ślōnsku

    1. Terŏz prawie sztartło. Tyż żech nikaj jeszcze niy widziŏł. Tela co we DZ pisali, iże je to na kerymś urzyńdzie we Chorzowie.

      No ja – i sŏmech sie to w robocie przikleił :)

Ôstŏw kōmyntŏrz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s