Z Polokami godka uo historie

Miołech dzisio fajno godka przi kawie. Uosprowialimy o bele czym, doszlimy aże do historie, do drugij wojny światowyj. Boł z tego szpas, bo mogłech zaś powynokwiać cosik uo Ślonkokach. A za kamratów miołech miyndzy innymi Poloków, i to fest konserwatywnych – takich, kierym sie zarozki włonczo żółto ampla, jak ino cosik zaczyno woniać Ślonskiym.

Jak bych pedzioł, że Poloki nos sam robiyli za bozna, jak bych coś pultnył o polskich lagrach koncentracyjnych i inkszych mecyjach z Tragedii Górnoślonskij, abo uo Ślonzokach we Wehrmachcie, to by sie zarozki zrobiyła chaja i szlus z godkom. A zaś ino słuchać i nic nie godać – niy po to żech tam prziszeł.

No to żech wzion i citnył w konteksty.

Była godka uo tym, że ludzie niy chcieli pitać z Auschwitz, co by ich familio tam Niymce nie zamkli. To jo, że gynau tako boło z Wehrmachtym: poborowi niy chcieli być za dezertera, bo się boli o swojich uojców abo uo kobiyty i dziecka.

Boła o Ruskich, gwołtach i mordach  – to jo o Katowicach, kiere Armii Czerwonej dziynkować mogom za zniszczynia ze ’45 roku.

Doszlimy tako aże do tego, jako to je: na hitlerowskie obozy padomy „niymieckie”, bestóż na komunistyczne trzeba by pedzieć „polskie”, skuli tego, że boł to biznes polskich komunistów. I nikogo to niy zdrzaźniyło, chcioż wiym, i sie wcale niy dziwuja, że sie to żodnymu za bardzo niy podobało.

Z tymi tymatami je biyda, bo jak chto słyszy ino hasło, to mo go za atak. A jak atakiyrujom, to sie trza bronić, pra? Skuli tego roz dwa robi sie szterowanie i chaja jak we prawicowych cajtungach. Super, że sie roz trefiła leko godka, przi kierej niy rozchodziło sie ani uo racyjo, ani nawet uo prowda, ino o ciekawostki, cufale i wice z „historie najnowszyj”.

Przi tym musza pedzieć, że z godki o historie z Polokami mom szpas podwójny. Niy ma to jak pocisnonć miyndzy roztomaitymi wicami jakiesikeś fest rube hasło, zrobiyć niywinno mina i ino zaglondać, co z nim boroki poradzom zrobiyć :)

Reklamy

Ôstŏw kōmyntŏrz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s